גילוי מרצון הוא הליך שמציעה רשות המסים לאנשים להצהיר באופן חוקי על הון שלא הצהירו עליו עד כה, השיטה מאפשרת לאנשים אלה לדווח למס הכנסה על הכנסותיהם ולשלם את המס הקבוע בחוק על ההכנסות שלא הוצהר עליהן עד כה.

למה לבחור בהליך גילוי מרצון

ראשית, אם צברתם סכום כסף לא מוצהר גבוה, לא תוכלו לעשות בו שימוש כדי לרכוש מוצרים ונכסים יקרים כמו מכונית ודירה, כך שהסכום יוכל לשמש אתכם רק להוצאות היום יום ולא תוכלו לעשות בו שימוש לטובת השקעה. כמו כן, בלתי אפשרי לשמור על סכום כסף גבוהה בבנק שכן תצטרכו לדווח עליו, שמירה של סכומים גבוהים בבית עלולים להזמין גנבים ובמקרה של שוד לא תוכלו להצהיר על הכספים הללו ככספים אבודים.

שנית, רשות המסים מחפשת באופן תדיר עברייני מס, אם רשות המסים תמצא אתכם לפני שתפנו אליה במקרים רבים יתווסף להליך הליך פלילי בעוון העלמת מס. גילוי מרצון יסייע לכם להשקיט את הדאגות ולהימנע מהפחד הכרוך בהחזקת סכומים גבוהים "מתחת לבלטות".

למעשה, רשות המסים מאפשרת למי שחמק מתשלום המס להימנע מהליך פלילי, רשות המס מציעה "חנינה" על העלמת המס ורק דורשת להעביר את תשלום המס הנכון עבור כספים אלה.

מבצעי אכיפה של רשות המסים

רשות המסים יצאה בשנים האחרונות למספר לא קטן של מבצעי אכיפה, אחד מהמבצעים המוכרים יותר היה כנגד משכירי הדירות, משכירי הדירות נהגו לאורך שנים להעלים את ההכנסות שלהם משכירות, הם עשו זאת בעיקר מכיוון שהאכיפה הייתה נמוכה, לאחר מבצע הגבייה אילצה רשות המסים את משכירי הדירות להעביר לה סכום עתק של קרוב למיליארד שקל עבור כל ההכנסות שהועלמו לאורך השנים.

האפקטיביות ההולכת ועולה של רשות המסים והסכמי מס עם מדינות זרות בשנים האחרונות מקשה מאוד על מעלימי המס ובעיקר על מעלימי המס במדינות זרות, לאור תהליכים אלו תהליך הגילוי מרצון הופך לאטרקטיבי יותר ויותר עבור מבריחי המסים.

המסלול האנונימי

מסלול הגילוי מרצון הכי פופולארי הוא ההליך האנונימי, במסגרת הליך זה ניתן לנהל את ההליך מול רשות המסים בסיוע נציג שיעבוד מול הרשות, לשם כך נהוג לשכור את שירותיו של עורך דין, בסיום המשא ומתן מול הרשות יעמדו בפני המבקש שתי אפשרויות – להסכים לתנאים שסוכמו עם המדינה או להימנע מתשלום ולשמור על אנונימיות ולקיחת סיכון של חשיפה.

החסרונות של ההליך

המדינה דורשת ממי שבוחר ללכת להליך גילוי מרצון לחשוף את כל הכנסותיו, כך לא תוכלו להלבין סכום שאתם צריכים, אם אתם לא מעוניינים לעשות זאת חשוב שתיקחו בחשבון שתעלו על הרדאר של רשות המסים והסבירות שהיא תמשיך לבחון את הנכסים שלכם תעלה.

המסלול האנונימי יאפשר למבקש לבחון את הסכום שהוא יצטרך לשלם ורק לאחר מכן לקבל החלטה האם לשלם אותו או להימנע מהתשלום.

השארת תגובה