כיצד לפתור סכסוכים עסקיים מורכבים?

ארגונים, גופים ועסקים רבים בישראל מנהלים ביניהם תהליכים עסקיים שונים שחלקם יכולים להיות מורכבים מאוד. מטבע הדברים, כל הליך עסקי כולל מגוון מרכיבים חשובים שאת חלקם לא ניתן בהכרח תמיד להכניס לכדי סעיפים ברורים בחוזה משקף. במקרים כאלו ואחרים ישנן הסכמות שבעל פה, פרמטרים שלא תמיד מתומחרים נכון, אי הבנות, טעויות אנוש וכו'. במקרים מסוג זה עלולים להיווצר סכסוכים בלתי צפויים שיש צורך לפתור.

סכסוכים עסקיים אחרים נוצרים ממקום של ויכוחים ומחלוקות בין שותפים, חלקם גולשים לאי הסכמות על דברים מהותיים, בשותפויות בין גופים שהיחסים ביניהם עולים על שרטון, בעת מאבקי כוח בין יריבים עסקיים על נתח שוק ובמקרים נוספים רבים אחרים.

דרכים אפשריות לפתרון הסכסוך

קיימות כיום מספר דרכים נפוצות על מנת לנסות ולפתור סכסוכים עסקיים שונים, להלן מספר דרכים בולטות כאשר לרוב כל אחת מהן תידרש בנסיבות התואמות את סוג ואופי הסכסוך והשותפים לו:

תיווך באמצעות מכרים משותפים – מכרים אלו יכולים להיות ידידים משותפים או בני משפחה (בעיקר במקרה של סכסוך משפחתי) ואפילו בעלי מקצוע משותפים מאותו תחום דוגמת עורכי דין ורואי חשבון ועוד. היתרון בסוג תיווך זה הוא כי מדובר לרוב בהליך קצר, יחסית, שאינו כרוך בהוצאות כספיות מרובות. מנגד החסרונות בהליך זה נוגעים בחוסר יכולת לכפות את הפתרון ועירוב רגשות של הקרובים שעלולים לסבך את המצב. בחירה בהליך זה צריכה להתקבל בהסכמת שני הצדדים. מתאים מאוד לסכסוכים קטנים שאינם מורכבים יתר על המידה.

הליך בוררות – היתרון העיקרי בהליך בוררות בהיותו הליך קצר וזול יחסית. החסרונות מתבטאים בכך שלא ניתן להביא עדים ולחקור את הסכסוך עד לשורשיו. ההליך מותנה בהסכמת שני הצדדים, ההכרעה מחייבת כמו פסק דין וכמעט ולא ניתן לערער עליה. מבוססת על  העיקרון שצד אחד צודק ושני לא. התוצאה היא שיש מנצח ומפסיד.

הליך גישור – תהליך זול ומהיר יחסית אשר מאפשר לכל צד להפסיקו ללא מתן נימוקים. מבוסס על העיקרון שאין צודק ואשם, ומכוון לקבלת פתרונות שיאפשרו המשך שיתוף פעולה עתידי. כל צד מוותר חלקית על נושאים החשובים לו מתוך מטרה להוביל לפתרון שישרת היטב את שני הצדדים. החסרונות מתבטאים בצורך בהסכמה משותפת ובעובדה שאין בדיקה לעומק של הגורמים לסכסוך. תלוי מאוד בפתיחות, בגמישות, בנכונות ובהבנה של שני הצדדים. תכונות אלו אינן חסרונות אלא מגיעות מרצון להביט קדימה ולהותיר מאחור את משקעי העבר.

>> קראו כאן על הליכי בוררות וגישור אלטרנטיביים בסיוע עו"ד.

פנייה לבתי משפט – ההליך הפופולארי, המוכר והשכיח במחוזותינו. היתרונות בו הם כי כל צד יכול לתבוע את השני ללא הסכמתו. הדיונים מתנהלים על פי חוקים וכללים ברורים ומשתתפים בהם בעלי מקצוע שהוכשרו לכך. ניתן לרדת לעומקם של דברים, להציג מסמכים ולגבות עדויות שונות. החסרונות הם שמדובר בהליך ארוך ויקר, יחסית. סכסוכים קשים עלולים להעמיק את העוינות בין שני הצדדים ולמנוע שיתוף פעולה עתידי אפשרי. סכסוכים משפחתיים עלולים לפורר את המשפחות עצמן. עסקים יכולים להיפגע קשות ואף לקרוס במהלך ההליך הארוך. הוא בנוי על ההנחה שיש צודק ובלתי צודק, ולכן, התוצאה מקבלת אופי של צודק ולא צודק.

 

השארת תגובה